Esmakordselt – Aiandusfilmide festival Suuremõisa lossis! 17. veebruar kadi

Hiiumaa ametikoolis toimub 14.–15. aprillil aiandusfilmide festival AFF, mis keskendub eelkõige pärandsortidele. Lisaks filmidele toimuvad loengud ja töötoad. Festivalist osa võtma on oodatud igas vanuses aiandus- ja loodushuvilised! AFFi korraldab linnaaednike kursus LA21.

Mis need pärandsordid siis ikkagi on? Pärandsortideks (ka põlissort, maasort) loetakse kohaliku kliimaga kohanenud (toidu)taimi, keda on selles piirkonnas juba kaua kasvatatud, näiteks meil Eestis Peipsi sibul või ’Suislepp’. Sageli on neil oluline osa kohalikus kultuuris, toidulaual või kas või lapsepõlvemälestustes (vanaema-vanaisa aed). Lisaks rikastavad need aia- ja põllutaimestiku geneetilist mitmekesisust.

Kui aga kunagi oli ise seemnete kogumine tavapärane ja pärandsortide säilimine seega pea iseendastmõistetav, siis nüüd on see asendunud pigem seemnete ostmisega – olgu siis uute põnevate sortide katsetamiseks või majanduslikult tasuvamate suurpõldude rajamiseks. See tähendab, et paljud pärandsordid on praegu kiiresti kadumas. Selle peatamiseks on paljudes kohtades üle maailma tekkinud kohalikud pärandsortide liikumised. Festivali filmide ja loengute käigus teemegi tiiru peale nii mujal maailmas kui ka meil Eestis toimuvale, aga et asi ainult teooriaga ei piirduks, on festivali ajal võimalik ka pärandseemneid soetada ja õppida näiteks ise meelepärastest seemnetest seemnelinte tegema.

Mis siis täpsemalt toimub?

REEDE, 14. aprill 2023

• 19.00 Avafilm „Seed: The Untold Story“, 2016, 1 h 34 min, ilma eestikeelsete subtiitriteta
    Film jälgib kirglikke seemnevardjaid, kes kaitsevad inimkonna 12 000 aasta vanust pärandit. Amazonase metsik botaanikauurija Joe Simcox, lõbus "Seemne-Noa" Will Bonsall ja lootusrikas India naine Suman annavad seemnete loole rikkuse ning sügavuse. Kaunis makrofotograafia ja animatsioon toovad toidu mitmekesisuse teema ajalooliselt ning kultuuriliselt tabavalt esile.
  • 21.00 Disko POPSeeds, DJ Erkki Tero. Lisaks toimub aiandusviktoriin

LAUPÄEV, 15. aprill 2023

• 10.00–10.45 Võrsete kasvatamise ja seemnelintide töötoad (juhendajad Väike Mahetalu OÜ, LA21 õpilased)
  • 11.00–12.30 Film: „The Biggest Little Farm“, 2018, 1 h 32 min, eestikeelsete subtiitritega
    Kui John ja Molly Chester koera haukumise pärast oma tillukesest Los Angelese korterist välja visatakse, kolib terve kolmeliikmeline pere linnast välja maale, et rajada sinna roheline mahetalu. Kaamerad jälgisid neid kahte unistajat kaheksa aastat sellel utoopia loomise katsel. Põuasele kuiva mullaga maale istutatakse 10 000 viljapuud ja üle 200 erineva põllukultuuri, sinna võetakse nii sigu kui ka kanu. Kui farmi ökosüsteem hakkab vaikselt ilmet võtma, saabub ka teadmine, et loodusega koos elamiseks on vaja mõista selle keerukust ja omada parasjagu elutarkust.
  • 13.00–13.45 Loeng: Lui Remmelg „Hiiumaa pärandsordid“
  • 14.00–15.45 Loeng: Anni Oja „Pärandsortide säilitamise liikumine Mehhikos“ + film „Guardianes de semillas“ („Seemnevardjad“, eestikeelsete subtiitritega), 27 min
  • 16.00–17.00 Loeng: Külli Annamaa „Eesti pärandsordid ja nende geenipank“
  • 17.30–19.00 Film: „Urban Roots“, 2011, 1 h 34 min, ilma eestikeelsete subtiitriteta
    Dokumentaalfilm räägib linnapõllumajanduse spontaansest tekkest Detroidis, Ameerika Ühendriikides. Rühm pühendunud kodanikke on algatanud linnakeskkonna liikumise, millel on potentsiaali muuta mitte ainuüksi linna pärast selle kokkuvarisemist, vaid ka riiki pärast tööstusajastu lõppu. Selle linna ehitamiseks oli vaja mehi nagu Henry Ford, William Durant ja Lee lacocca, kuid selle päästmiseks on vaja palju tahtejõulisi iseõppinud linnaaednikke.

Festivali ajal on avatud puhvet ja pärandsortide butiik (maheseemned.ee, Väike Mahetalu OÜ, Maaelu Teadmuskeskus, MTÜ Suuremõisa Loss)

PILETIINFO:

Festivali pass 15 eurot, õpilased ja eakad 10 eurot
Päevapilet 10 eurot, õpilased ja eakad 5 eurot
Üksikpilet 5 eurot

Lisainfo: +372 5561 8298
Korraldajad: Linnaaednikud 21, Hiiumaa Ametikool
www.hak.edu.ee

Mis siis täpsemalt toimub?

REEDE, 14. aprill 2023

• 21.00 Disko POPSeeds, DJ Erkki Tero. Lisaks toimub aiandusviktoriin

LAUPÄEV, 15. aprill 2023

• 13.00–13.45 Loeng: Lui Remmelg „Hiiumaa pärandsordid“