AFFi soovitus: kogu sügisel ise seemneid! 19. aprill kadi

14.–15. aprillil 2023 toimunud aiandusfilmide festival AFF tegi targemaks ja teadlikumaks. Ka korraldaja LA21 jäi oma kursuse projektiga väga rahule.

Ametikool on uhke, et meie õppijad algatavad nii inspireerivaid ja ägedaid üritusi. Linnaaednikud LA21 on ennegi silma paistnud. Ainulaadse festivali tiimi kuulusid: (õppijad) Kaidi Alatalu, Margit Berg-Jürgens, Maria Derlõš, Siret Heinaste, Jorma Ihalainen, Triin Kukk, Aivi Liik, Jane Marmor, Martin Marmor, Anni Oja, Siim Piirak, Erkki Tero, Liivika Tensok, Hede Truusa ja Beguta Kevvai (post mortem) ning (õpetajad) Lylian Lainoja, Lui Remmelg, Aet Konts, Ivari Kandima, Kadi Mustasaar.

AFF pakkus kaks päeva mõtlemapanevaid filme pärandsortidest, põnevaid loenguid, töötube.

Õppija Anni Oja, kes ise rääkis pärandssortide päästmisest Mehhikos, meenutab: "Mäletan lapsepõlvest, et vanaema võttis alati ise sügisel seemet – riiulinurgal kolletas suur seemnekurk, lüdisime kuivi ube ja herneid, panime ajalehele tillisarikaid kuivama. Nüüd on kuidagi nii iseendastmõistetavaks saanud igal kevadel uued seemned osta… Aga mis siis, kui ühel aastal enam seemneid ei müüdaks?" Pärandsordid on kadumas ja asendumas GMO-muundatud ja patenteeritud sortidega.

Õnneks aga pole olukord täiesti lootusetu. Mitmel pool maailmas on teadlikke inimesi ja liikumisi, kes tegelevad sordipäästega.

Lui Remmelg, kes kasutab koolis väärindamist õpetades Hiiumaa õunapuudelt võetud pookeoksi, tutvustas festivalil meie saare pärandsorte. Eesti seemnete geenipanga juhataja Külli Annamaa jutustas, kuidas nad koguvad ja paljundavad veel alles jäänud vanu kodumaiseid sorte ning käivad ka loodusest seemneid toomas. Seemnelintide töötoas said selgeks head nipid aednikuelu lihtsustamiseks. Toimus väga hariv aiandusviktoriin (FYI, „pärandseeme“ on inglise keeles „heirloom seed“!) ja sai tantsida.

Kohviku poolel hellitati külalisi hõrkude suupistete ja omatehtud karastavate jookidega. Müügil olid Hiiumaa ametikooli taimed ning maheseemned.ee ja Maaelu Teadmuskeskuse seemned. Suurt elevust tekitas maheseemned.ee ellujäämise komplekt – 11 pakki seemneid ehk mitmekesise aia rajamiseks vajalikud pärandsordid, lisaks põllulillede segu.

Ellu jäämiseks on sul vaja peeti, suhkruhernest, redist, kaalikat, pastinaaki, õisuba, porgandit, lehtkapsast, basiilikut, aedtilli. Ja lilli!