Puit- ja kiviehitiste restaureerimise õpilased taastavad Ida-Inglismaal St Nicholas' kiriku ust

Viis ametikooli puit- ja kiviehitiste eriala õpilast ja vilistlast: Annika Liivo, Kristiina Kesküla, Katre Nõmmerga, Tanel Lips ja Sander Vassiljev osalevad restaureerimistöödel ametikooli koostööpartneri Great Yarmouth Preservation Trusti (GYPT) kutsel. Restaureerimistööd kestavad 1.-9. aprillini ja õpilasi juhendavad GYPT-i konservaatorid William Wallace ja Kathy Mijatovic. 

St Nicholas' kirik on volitanud GYPT-i puhastama ja restureerima 15. saj pärineva kiriku lõunapoolse sissepääsu teravkaare kujulist ust, mis on üks vähestest pärast II maailmasõda pea täielikult taastatud kiriku säilinud originaaldetailidest.

Ukse kivist ornamendi ühel poolel on kujutatud kuningat, teisel kuningannat. Sajandite jooksul on paekivi ilmastiku tõttu tõsiselt kahjustunud. 

Hiiumaa ametikooli koostöö Ida-Inglismaa restaureerimise ettevõttega sai alguse 2012. aastal tänu Euroopa Liidu Elukestva õppe Leonardo da Vinci allprogrammile, mille raames ametikooli õpilased olid eelmisel aastal praktikal sealsamas Great Yarmouthis, kus nad osalesid samuti ajaloolise kultuuriväärtusega objektide restaureerimisel ning taastasid täielikult kaks kaitse all olevat kivist hauakambrit.

Ühingu töötajad jäid toona meie õpilaste erialaste oskustega väga rahule, see aitas kaasa koostöö jätkamisele. Ametikooli õpilaste osalemine kiriku restaureerimistöödel ongi osa jätkuvast koostööst, mille eesmärk on jagada traditsioonilisi ehituse ning restaureerimise alaseid teadmisi ning oskusi Euroopa tasandil. 

Darren Barker, ühingu esindaja ja projektijuht, kes on ka  kohaliku omavalitsue juures töötav muinsuskaitse inspektor, ütles: “Meie ühing teeb koostööd mitmete Euroopa riikidega ja meil on väga hea meel seekord töötada koos Eestist pärit õpilastega, kes aitavad järeltulevatele põlvedele säilitada ühe Great Yarmouthi jaoks olulise kutuuriväärtuse.” 

“Meie koostöö eesmärk on välja töötada traditsiooniliste ehitus- ja restaureerimisalaste oskuste ning nende õpetamise parimad praktikad. Lisaks ametikoolile teeme koostööd ka Eesti Kunstiakadeemia restaureerimise ja muinsuskaitse osakonnaga.”

 

Great Yarmouth Preservation Trust on 1979. aastast tegutsev avalik-õiguslik mittetulundusühendus, kes  säilitab, restaureerib ja renoveerib ajalooliste kultuuriväärtusega alasid ning puit- ja kiviehitisi,  seisab hea nende toimimise eest. Oma tegutsemise algusest saadik on Preservation Trust töötanud tihedas koostöös kohaliku omavalitsusega, aidanud uuele elule ja andnud kohaliku kogukonna kasutusse mitmeid ajaloomälestisi, nagu näiteks Time and Tide Museum, Bretts Warehouse jpt. 

 

Hiiumaa Ametikool | rg-kood: 70002549 | Lossi 1, Suuremõisa, Hiiumaa 92302 | Telefon: 469 4391, 56 471 544 | E-post: hiiumaa.ametikool@hak.edu.ee
Download Joomla Templates